Ricinový olej má řadu prospěšných účinků. Víte, jak se vlastně získává a k čemu může být užitečný?
Co je ricinový olej
Olej se získává semen skočce obecného. Nenáročná okrasná rostlina pochází ze severovýchodní Afriky a jihozápadní Asie. Pozoruhodná je nejen pro svůj vzhled, ale i pro mimořádně zajímavé účinky.
Ricinový olej je surovinou tradičně využívanou v lidovém léčitelství. Má charakteristickou velmi hustou konzistenci oproti jiným známějším olejům, například arganovému. Obsahuje především velké množství vitamínu E a mastných kyselin. Jako prostředek na podporu imunity ho používali už staří Egypťané a jeho účinky zná také ajurvédská medicína.
K čemu slouží ricinový olej
Ricinový olej je na místě používat především vnějškově. Blahodárné účinky má na vlasy, nehty i pokožku. Pomáhá také bolavým svalům a kloubům.
Přestože jej někteří lidé užívají i vnitřně, nelze to příliš doporučit. Ricinový olej má silně projímavý efekt. Ačkoli tak bývá často zmiňován právě jako spolehlivý pomocník proti zácpě, měli byste se mít na pozoru, protože klíčové je při tomto způsobu užívání odhadnout správnou dávku. Což se vám nemusí podařit. Jestliže chcete olej vyzkoušet, raději se předem poraďte se svým lékařem. Kvůli neutrální chuti nebo vůni ho nepoznáte v jídle, proto se jeho účinky dají poměrně úspěšně i zneužívat.
Jak používat ricinový olej na řasy
Sníte o podmanivém pohledu jako z reklamy na řasenku? Ricinový olej je na řasy doslova zázrak. Dokáže podpořit růst řas, které budou delší i tmavší. Levná a účinná metoda má svoje úskalí: Ricinový olej se používá skutečně jen na řasy a v žádném případě by se vám neměl dostat do očí. Může způsobit totiž jejich podráždění, pro citlivé oči se proto v žádném případě nehodí. Na pomoc si při nanášení vezměte vatovou tyčinku a buďte opravdu precizní.
Jak používat ricinový olej na vlasy
Podobný efekt jako na řasy má ricinový olej i na vlasy. Postará se vám o hustší a lesklejší hřívu a zároveň vám pomůže v boji s lupy a eliminuje nepříjemné svědění pokožky.
Předem je dobré ho naředit jiným olejem, například kokosovým. Aplikace vám půjde lépe. Doporučovaný poměr je jedna ku jedné. Tuto směs ricinového oleje vetřeme do vlhkých vlasů, a to jak na pokožku hlavy, tak do délek.
Vlasy si poté zabalte do ručníku, účinky ricinového oleje se teplem podpoří. Ricinový olej je potřeba nechat na vlasech působit alespoň 30 minut. Takovouto olejovou masku své kštici dopřejte pravidelně 1x nebo 2x v týdnu. Prvních výsledků byste se měla dočkat přibližně za čtyři týdny.
Jak používat ricinový olej na obočí
Doby, kdy slečny a dámy nosily místo obočí dvě tenké čárky, jsou dávno pryč. Následky neuváženého trhání se však napravují poměrně obtížně. Účinky ricinového oleje můžete využít i na obočí. Jak? Jednoduše si ho nanášejte každý večer. Vytrvejte v aplikaci alespoň tři týdny. Účinky ricinového oleje se projeví i tady. Můžete se těšit na hustší obočí, protože olej dokáže stimulovat vlasové folikuly.
Je ricinový olej jedovatý
Ricinovník skutečně je také prudkým jedem, plody mohou dokonce usmrtit dospělého člověka. Semena získávaná z těchto plodů podobných kaštanu se proto zastudena lisují a poté zahřívají, aby došlo ke zničení jedovatých látek. Ricinového oleje zakoupeného v obchodě pro kosmetické účely se tak jistě nemusíte bát a můžete ho směle pustit na svou kosmetickou poličku mezi konvenční přípravky.
Výrobky s ricinovým olejem
Ricinový olej si samozřejmě nemusíte pořizovat jen v původní „čisté“ podobě. Jeho efektu si všimli i výrobci kosmetických přípravků. Najdete jej tak v kosmetice i ve výrobcích pečujících o vaše vlasy. Používá se rovněž k výrobě mýdel.