Co je to henna
Henna je kvetoucí keř dorůstající výšky většinou okolo 2 metrů. Tato rostlina, původem ze středního východu, kvete malými květy bílé, žluté, růžové a červené barvy a má velmi intenzivní vůni. Pěstována však většinou není pro své krásné květy, ale pro listy, z nichž lze po usušení a následném nadrcení získat prášek, který se poté využívá především v kosmetickém průmyslu.
Henna a její použití
Henna byla již ve starověku používána jako barva na vlasy, kůži nebo barvivo.
Henna v kosmetice
V současné době je použití henny velmi různorodé. Díky tomu, že je 100% přírodní, se velmi často používá v kosmetickém průmyslu – například jako barva na vlasy, barva na obočí nebo řasy nebo třeba jako přidaná výživa do šampónů.
Štáva z intenzivně vonících květů tohoto keře je zase hojně využívána jako složka parfémů nebo vonných olejů.
Henna a její pozitivní účinky
Své opodstatnění má henna také v oblasti zdraví – pomáhá při bolestech hlavy a svalů, při nespavosti nebo léčbě ekzémů a spálenin.
Ve starověkém Egyptě byla henna dokonce používána jako afrodiziakum.
Tetování hennou
Velmi oblíbené a atraktivní je také tetování hennou. Je to pravděpodobně první pojítko, které se většině lidem vybaví ve spojitosti s hennou. Aby ne – na toto dočasné tetování můžete narazit ve spoustě letních středisek nebo na kulturních či společenských akcích.
Pokud se rozhodnete si nechat udělat henna tetování, pak vás bude jistě zajímat, jak dlouho tato ozdoba vydrží. Ačkoli délka trvání záleží na více faktorech, obecně se jedná o jeden až tři týdny. Pokud jste kreativní a máte rádi změnu, můžete si koupit hennu i domů a každé tři týdny si vytvořit novou, neotřelou ozdobu.
Henna jako barva na vlasy
Jedno z nejčastějších využití henny je bezesporu barva na vlasy. Na trhu se můžete setkat s různými druhy henny – s egyptskou, izraelskou, marockou nebo indickou.
Barevný odstín henny závisí na období, ve kterém je henna sklizena. Mladé keře henny neobsahují ještě barvivo, proto z nich získáme hennu bezbarvou. Keře starší dvou let naopak obsahují barviva podstatně více, a tak můžeme získat různé barevné odstíny (záleží jen na vzájemné kombinaci barev usušených listů henny).
Výhody barvení vlasů hennou:
Výhodou barvení vlasů hennou je zejména to, že henna nenarušuje strukturu vlasu (jako je tomu u ostatních syntetických barev), nýbrž důkladně obalí každý jednotlivý vlas, aniž by ho poškodila. Další výhodou henny na vlasy je také to, že časem trochu zbledne a odrosty nebudou tak výrazné jako je tomu u jiných barev.
Dalším přínosem při použití henny, namísto běžných barev na vlasy, je především její vůně (voní podobně jako seno nebo čaj Sencha) a neagresivnost. Nemusíte tak mít strach, že by vás hlava po aplikaci henny svěděla nebo pálela a necítíte ani nelibou vůni peroxidu.
Henna na vlasy je vhodná i pro citlivé osoby trpící alergiemi, neboť její složení je 100% přírodní. Její další předností je mimo jiné i to, že regeneruje a zpevňuje vlasy, snižuje tvorbu lupů, třepení a lámání vlasů a omezuje maštění vlasů.
Jak se používá henna na vlasy
Způsob barvení vlasů hennou není o nic složitější než barvení běžnými barvami na vlasy, postup je však odlišný.
Do nekovové nádoby si odsypete potřebné množství nadrcené henny, zalijete ji horkou vodou (teplota vody je uvedena v návodu) a mícháte do té doby, než vám z toho vznikne „kašička“. Pokud by se vám náhodou stalo, že bude výsledná směs příliš hustá, jednoduše přidáte vodu, nebo kdyby byla naopak příliš tekutá, přidáte více prášku. Až vám výsledná směs trochu schládne (pozor, aby jste se neopařili!), tak ji nanesete rovnoměrně na mokré vlasy (pozor: vlasy nesmí být suché – henna by vám na vlasech nedržela). Jakmile budete mít hennu rovnoměrně nanesenou, zabalíte vlasy do ručníku nebo si nasadíte igelitovou čepici (obvykle bývá součástí balení) a počkáte, než vám henna chytne (tato doba bývá opět uvedena v návodu, většinou se však jedná o 45 minut až 2 hodiny). Po této době si vlasy jednoduše umyjete (ideálně alespoň dvakrát, aby se zbývající henna vymyla) a necháte proschnout.
Takto obarvené vlasy vám vydrží asi měsíc. (Zde záleží opět na více faktorech – jako je četnost mytí vlasů, výsledný barevný odstín, použití různorodé vlasové kosmetiky apod.)
Henna jako barva na obočí a řasy
Barva na obočí a řasy umožňuje získat ženám různé odstíny obočí a řas – od světle hnědých, až po tmavě hnědé či černé, a tak ještě více podtrhnout jejich fyzickou přitažlivost. Trvanlivost nanesené barvy na obočí nebo řasy je asi měsíc, záleží však na více faktorech – jako jsou například vlastnosti kůže či použitá barva.
Výhody barvení obočí hennou
Výhodou barvení obočí hennou je především to, že je naprosto bezpečná, a to i pro ženy těhotné nebo kojící, neboť se jedná o 100% přírodní produkt. Navíc henna chloupky obočí, díky v ní obsaženým látkám, vyživuje.
Jak se používá henna na obočí
Hennu na obočí si můžete nechat aplikovat buď v profesionálním salonu za pomoci odborníků, anebo si ji můžete koupit a vyzkoušet v pohodlí domova.
Pokud se rozhodnete vyzkoušet barvení obočí hennou doma, zde je stručný návod, jak na to: Nejprve si očistěte pokožku okolo obočí a kosmetickou tužkou nakreslete konturu budoucích obočí. Připravte si směs na barvení na obočí (dle návodu na obalu – budete zalévat horkou vodou), nechte ji trochu vychladnout, aby jste se neopařili a poté směsí vybarvěte nakreslenou konturu obočí. Nejlépe se vám to bude dělat za pomoci tenkého, ale tvrdého štětečku. Pokud se vám zdá výsledná barva na obočí příliš tmavá, lze ji trochu zesvětlit použitím vatového tampónku, kterým mírně otřete okraje obočí a tím část henny z obočí odstraníte. Jakmile budete mít kontury vymalované, je potřeba počkat, než barva zapůsobí – to trvá přibližně půl hodiny, nicméně tato doba závisí na požadovaném odstínu obočí (může být tedy kratší, ale i delší). Nakonec vybarvené obočí opláchněte vodou.