Jak vybrat šampon na vlasy – celá pravda o šamponu

Obsah článku:

Základní funkce šamponu

Vybíráme šampon podle typu vlasů

Složení šampónu – škodlivé a užitečné přísady

Bezsulfátové šampóny – složení, aplikace

***

Základní funkcí šamponu je zbavení vlasů nečistot. Jedná se o exfoliované buňky pokožky hlavy, mazový sekret a pozůstatky nečistot. Nesprávně vybraný šampon může vážně poškodit vlasy a pokožku hlavy, zhoršit jejich vzhled.

Jak vybrat šampon

Šampon by měl splňovat následující funkce

Hlavní funkcí každého šamponu je čištění vlasů a pokožky hlavy, je důležité, aby šampon mohl vyčistit vlasy od nečistot, kožního mazu, stylingových výrobků, prachu a silikonů, ale zároveň nepřesušit vlasy a pokožku hlavy. Pomocné funkce zahrnují:

  • ochrana kutikuly vlasů;
  • zvýšení elasticity vlasů;
  • šetření vlhkosti a keratinu;
  • minimalizace statické elektřiny

Jinými slovy, právě šampon je zodpovědný nejen za krásu, ale také za zdraví vašich vlasů. Proto je velmi důležité přistupovat k jeho volbě se zvláštní pozorností.

Výběr šamponu podle typu vlasů

Na moderním kosmetickém trhu je představen velký počet variant a značek šamponů. Chcete-li koupit ten správný, nejprve rozhodněte o typu vlasů. Existují speciální lékařské testy, které provádějí odborníci. Ale můžete to udělat sami.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit mastné vlasy – rychle získávají mastný lesk, vypadají matně. Vlasy se musí umývat velmi často (jednou za jeden nebo dva dny). Vlasy suchého typu jsou trochu drsné, špatně se češou a často se rozdělují. Všechny tyto faktory je třeba vzít v úvahu při výběru šamponu.

Šampon pro mastné vlasy

Samozřejmě, majitelé mastných vlasů musí věnovat pozornost šamponům určeným pro tento typ vlasů. Šampon by měl být dostatečně účinný, aby se dobře vypořádal s mastným tukem a nečistotami, ale zároveň byl vhodný pro každodenní použití. Přípravek by neměl obsahovat agresivní chemické složky, které umyjí veškerý kožní tuk a mazové žlázy začnou pracovat ještě tvrději. Je skvělé, pokud obsahuje přírodní ingredience – mentol, máta, kůra dubu, kopřiva, šalvěj, rolní přeslička. Kromě toho složení tohoto prostředku musí obsahovat antibakteriální látky, které přispívají k normalizaci mazových žláz.

Šampon pro suché vlasy

Majitelům suchých a nezdravých vlasů také se doporučuje koupit šampon označený “pro suché vlasy”. Takovéto produkty ve svém složení musí mít více výživných a hydratačních doplňků, které pomohou obnovit a vyživit si vlasy. Proto před nákupem pečlivě prostudujte složení šamponu. Je žádoucí, aby obsahoval oleje, heřmánek, měsíček, med, panthenol. Zároveň základ šamponu by neměl být agresivní! O základě šamponu si přečtěte níže.

Vybíráme šampon pro barevné vlasy a poškozené vlasy

Vlasy se během procesu ondulace poškozují, takže péče o ně by měla být důkladná. Zvolený prostředek musí:

  1. nedráždit pokožku hlavy, obnovovat vlasy po působení barvy;
  2. zachovat zvolený vámi odstín;
  3. dělat vlasy “živými” a pružnými;
  4. vytvořit ochranu proti UV záření.

Při tendencí k lupům

Při výskytu seboroické dermatitidy je důležité používat speciální lékařské výrobky, které budou bojovat proti škodlivým houbám a minimalizovat tvorbu kožního mazu. Šampony proti lupům musí obsahovat ketokonazol, bifonazol, kyselinu salicylovou nebo dehet.

Složení šampónu – škodlivé a užitečné přísady

Jak jsem již řekla, šampon je především určen k čištění vlasů a pokožky hlavy, a proto je důležité věnovat pozornost základu šamponu, protože to je 50% složení šamponu. Základ se skládá z vody a PAL (povrchově aktivní látka – právě PAL vytváří pěnu a čistí vlasy od nečistot).

Nejškodlivější základy šamponů

  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
  • Ammonium Lauryl Sulfate
  • Ammonium Laureth Sulfate
  • Sodium Laureth Sulfate

Všechny tyto základy jsou velmi agresivní, jsou schopni usušit vlasy a pokožku hlavy, poškodit vaše zdraví. Při použití šamponů s takovými povrchově aktivními látkami se setkáte s problémy, jako je suchost, podráždění, odlupování pokožky hlavy, vlasy se stanou tenkými a křehkými, začnou vypadávat. V žádném případě nepoužívejte takové šampony.

Mírnější základy šamponů, které mohou být použity:

  • TEA Layril Sulfate (Triethanolamine Lauryl Sulphate)
  • TEA (Triethanolamine)
  • Cocamide DEA
  • DEA-Cetyl phosphate
  • DEA Oleth-3 phosphate
  • Myristamide DEA, Stearamide MEA
  • Cocamide MEA, Lauramide DEA a další.

Nejbezpečnější základy šamponů jsou:

  • Cocoamidopropyl Betaine
  • Decyl Glucoside nebo decyl polyglucose
  • Sodium Lauroyl Sarcosinate
  • Sodium lauryl sulfoacetate
  • Disodium Laureth Sulfosuccinate
  • Magnesium Laureth Sulfate

Takové základy nepoškodí vaše vlasy a zdraví, ale nehledejte šampony z masového trhu s takovým složením – prostě tam nejsou. Použití organických povrchově aktivních látek výrazně zvyšuje náklady na šampon a můžete ho najít buď v obchodě s organickou kosmetikou nebo v řadě profesionálních šamponů.

Existují také šampony, jejichž základem je mýdlový kořen nebo mýdlové ořechy – to jsou neškodné základy, které vám pomohou výrazně zlepšit stav vlasů. Ti, kteří chtějí úplně přestat nakupovat šampony, mohou používat mýdlové ořechy.

Další škodlivé složky šamponů

ВНТ – butyloxytoluen – neumožňuje oxidaci tuku při interakci s kyslíkem. V důsledku toho se vlasy stávají suchými a bez vitální energie.

Lauryl nebo laureth sulfát sodný – přísada, odpovědná za proces čištění od tuků. Některé firmy umisťují takovou přísadu jako «extrakt z kokosu», když ve skutečnosti jde o škodlivý produkt rafinace ropy. Může vést k alergickým reakcím.

Silikony – existují různé názory na jejich použití ve vlasové kosmetice, jsou často obsaženy v šamponech, doporučila bych odmítnout šampon se silikony, protože se hromadí ve vlasech, dělá je těžší a křehčí. Silikony poskytují pouze kosmetický efekt – vyhlazují šupinky vlasů a zdá se, že vlasy jsou zdravé a silné, ale je to jen zdánlivě. Přinejmenším, zrovna v šamponu je nutné odmítnout silikony.

Užitečné složky v šamponu

V šamponech na konci seznamu jsou zpravidla uvedeny užitečné složky, které tvoří 5 až 10% celkové kompozice. Ale i přes malé množství, v správné kombinaci mohou tyto přísady poskytnout dobrý výsledek. Mezi užitečné látky patří esenciální oleje, rostlinné výtažky, kosmetický olej a další. Zvažme je podrobněji.

  1. Panthenol – obaluje vlasy tenkým filmem, neobtěžuje je. Tímto způsobem je chrání před škodlivými účinky ultrafialového záření nebo vysokých teplot.
  2. Vitamin E – maximalizuje krevní oběh, dodává vlasům životně důležitý kyslík a prospěšné stopové prvky, čímž urychluje růstové procesy.
  3. Kolagen – obaluje každý vlas ochrannou vrstvou, která zachovává vlhkost, vytváří objemné a husté vlasy, zvedá je od kořenů.
  4. Keratin – je stavební bílkovina, která může obnovit strukturu vlasů po poškození.
  5. Vitamin A (retinol) – urychluje regenerační procesy, zabraňuje vysoušení a loupání pokožky.
  6. Výtažky z bylin

Bohužel šampon obsahuje velmi málo užitečných složek, takže nejdříve věnujte pozornost základu šamponu, pokud je agresivní, pak už žádné užitečné komponenty nebudou důležité. Znovu opakuji, že šampon existuje pro čištění, a pro obnovu vlasů je lepší použít dobrou masku na vlasy.

Bezsulfátové šampóny

V posledních letech existuje docela hodně různých programů a článků o nebezpečích kosmetiky včetně šamponů. V tomto ohledu, dívky začaly hledat alternativu k konvenčním šamponům, obsahujícím SLS. Výrobci nenechali dlouho čekat a začali vyrábět bezpečné bezsulfátové šampony, ale jsou-li tak bezpečné? Zjistíme to.

Základ bezsulfátového šampónu

Téměř každá značka vyráběla šampon s označením bez SLS, ale je bezpečný? Často výrobci nahrazují již známý SLS jiným čistícím prostředkem (např. diethanolaminem DEA) a hrdě píše, že šampon neobsahuje SLS. Ale takový čistící prostředek není bezpečný. Proto vždy důkladně studujte složení.

Bezsulfátové šampony v podstatě obsahují měkké rostlinné čističe, které jemně čistí pokožku hlavy a vlasy, nezpůsobují svědění, podráždění pokožky hlavy, lupy. Základem je často výtažek z mýdlových ořechů nebo saponaria (mydlice lékařská), to jsou zcela přírodní mycí složky. Také obsahují rostlinné extrakty, oleje, aloe a další složky.

Jak vybrat bezsulfátový šampon

  1. Cena – přírodní šampon nemůže být levný, takže pokud vidíte levný šampon na poličce v obchodě, na kterém je uvedeno, že je organický a bezpečný – to není pravda. Jen výrobci nahradili některé škodlivé komponenty jinými nebo napsali složení docela rozmazaně.
  2. Pokud je šampon velmi dobře pěnivý, pak je pravděpodobné, že obsahují sulfáty, protože jsou odpovědné za pěnění. Šampon bez sulfátu by měl vytvářet malé množství pěny nebo se vůbec nepěnit, to už závisí na jeho základě.
  3. Vybírejte si osvědčené značky, které zaujímají vedoucí postavení ve výrobě organické kosmetiky. Objednávejte produkty v důvěryhodných internetových obchodech, jako je iHerb.com.

Výhody a nevýhody bezsulfátových šamponů

Výhody:

  • jemně čistí vlasy a pokožku hlavy bez stahování;
  • nezpůsobuje svědění, podráždění a loupání;
  • nenarušuje přirozenou rovnováhu pokožky hlavy, nevymývá ochrannou vrstvu;
  • obnovuje vlasy, zvětšuje jejich hladnost a pružnost, neničí keratin v jejich základě (proto jsou bezsulfátové šampony vhodné po keratinové narovnání vlasů);
  • díky šetrnému základu déle zachovává barvu barvených vlasů;
  • mají příznivý účinek na růst vlasů

Nevýhody:

  • není schopen vymýt silikon a další stylingové výrobky z vlasů, protože obsahuje měkký základ;
  • husté a dlouhé vlasy se musí několikrát umýt nebo použít více šamponu, proces mytí vlasů trvá déle;
  • vlasy si musí zvyknout na takový šampon, takže zpočátku mohou vypadat neupraveně a bez lesku. Adaptační doba trvá průměrně měsíc.
  • Vlasy sklonné k mastnotě organické šampony a šampony bez sulfátu dobře neumyjí (Proto je vhodně aspoň jednu za 4-5 umytí umyt vlasy klasickým šamponem pro mastné vlasy)

 

Napsat komentář